Jedz powoli

Jul 17, 2019 at 12:26 pm

Dlaczego jedzenie w pospiechu jest takie niezdrowe?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowie to „stan cechujący się uzyskaniem dobrego samopoczucia na poziomie fizycznym, psychicznym i społecznym”. Zatem, zdrowie, to coś więcej niż brak choroby.
Dietetycy, głośno i często poruszają temat nieprawidłowego sposobu jedzenia – szybko! bo nie ma czasu.
Często trawienie jest kojarzone z żołądkiem i jelitami. Nie, trawienie zaczyna się już w jamie ustnej – to jest pierwszy etap procesu trawiennego, który jest niezwykle ważny i ma wpływ na pozostałe etapy trawienia. Pokarm, który dostaje się do jamy ustnej jest rozdrabniany, miażdżony przez nasze zęby. Następnie przy udziale śliny, formowany jest z niego kęs pokarmu, który drogą przełyku trafia do żołądka, a następnie do jelita cienkiego i grubego.
Można by to porównać do produkcji taśmowej, gdzie cały proces składa się z kilku etapów i tylko przy, prawidłowo przebiegających wszystkich etapach, końcowy efekt będzie prawidłowy, czyli produkt przejdzie pomyślnie kontrolę jakości. Można tez użyć porównania do naszych aut, jeśli będziemy używać, niewłaściwego paliwa czy oleju, odbije się to na pracy silnika, który po prostu „się rozchoruje”. Tak jest z procesem trawienia, jeśli już na samym początku całego procesu nastąpią nieprawidłowości, to proces końcowy będzie wadliwy, czyli niekorzystny dla naszego zdrowia.
Dlatego tak ważne jest, żeby pokarm dokładnie pogryźć i żeby został wymieszany ze śliną.
Jeżeli spożywamy posiłek szybko, nie pozwalamy na ten proces.
Ślina, oprócz tego, że pomaga w formowaniu kęsów, spełnia również inne bardzo ważne funkcje. Zawarte w niej chlorki magnezu, sodu oraz potasu, zobojętniają substancje, które mogą wpływać niekorzystnie na przełyk, jamę ustną oraz gardło. W ślinie znajdują się te pierwsze enzymy trawienne, czyli amylaza ślinowa oraz lipaza ślinowa. Amylaza zapoczątkowuje trawienie węglowodanów złożonych, takich jak skrobia, której dalszy proces trawienia odbywa się w jelicie. Natomiast lipaza ślinowa, rozpoczyna trawienie tłuszczów. Wszystko to sprawia, że początkowe etapy trawienia ( rozdrobnienie, żucie i wymieszanie ze śliną), są efektywne, prawidłowe i do dalszych odcinków przewodu pokarmowego trafia, już wstępnie strawiony pokarm. Zadaniem systemu trawiennego jest, przemiana tego, co jemy w energie i wyselekcjonowanie składników odżywczych dla naszego organizmu. Zatem, jeśli ten proces nie przebiega prawidłowo, wówczas nasz organizm zaczyna gorzej funkcjonować. Jeżeli, do żołądka dostaje się pokarm nieprzygotowany, czyli z pominięciem pierwszej fazy, ucierpią na tym pozostałe organy systemu trawiennego – żołądek, wątroba, trzustka, śledziona i jelita, co zapewne odczujemy, i na myśl nam nie przyjdzie, że powodem może być nieprawidłowy pierwszy etap trawienia. Pierwsza myśl, jaka się nasuwa, to: „….co mi mogło zaszkodzić? przecież wszystko było świeże”
Dokładne żucie każdego kęsa, jest ważne nie tylko z uwagi na trawienie, jest ono ważne również ze względu na fakt sytości i delektowania się jedzeniem oraz problemem otyłości.
Jeżeli zjadamy posiłki w pospiechu, nie mamy okazji by tak naprawdę poczuć ich smak, czyli delektować się nimi. Jedzenie staje się dla nas odruchem mechanicznym i wówczas, przestajemy kontrolować ilość spożywanego pokarmu. Przy tym, musimy pamiętać, że nasz organizm nie od razu rejestruje, że jesteśmy najedzeni i powinniśmy już przestać jeść. Sygnał sytości trafia do mózgu po około 20 minutach od spożycia pokarmu. Dlatego wolniejsze spożywanie posiłków, chroni nas przed zbyt szybkim sięgnięciem po dodatkową porcje.
Oprócz tego, że niedokładne żucie naraża nas na jedzenie większych ilości, co z kolei doprowadza do nadmiaru kilogramów, może także prowadzić do wystąpienia różnych dolegliwości. Pokarm jest gorzej trawiony w dalszych odcinkach, dłużej zalega w żołądku, powodując ból brzucha i ospałość, a nie takich efektów oczekujemy po posiłku. Powinniśmy mieć więcej energii i dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Takiego stanu możemy oczekiwać przy prawidłowym CAŁYM procesie trawienia. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić – wszyscy to znamy, ale to od nas zależy, czy poprawimy coś w tym temacie, czy nie?
Wiemy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, który powinniśmy zjeść, a teraz jeszcze popracować, żeby zjeść go w spokoju. Jeśli mamy na tyle silnej woli i samodyscypliny, to zrezygnujmy z tych 15 minut dużego spania, na pewno, nie wpłynie to ujemnie na nasz organizm tak jak rozpoczęcie dnia bez śniadania. Pierwsze, co najczęściej robimy po przebudzeniu, to, koniecznie, sprawdzanie wiadomości na telefonie czy laptopie. Zapewne, nie rozboli nas żołądek ani wątroba, jeśli zrobimy to po śniadaniu, tym bardziej, że mogą tam być negatywne informacje, co, nie tylko popsuje nam humor, ale tez odbierze apetyt.
Problem z powodu nieprawidłowego spożywania, dużo rzadziej dotyczy Azjatów, może warto się przyjrzeć jak oni podchodzą do teamu spożywania posiłków. Dużo musielibyśmy zmienić, bo Azjaci, zwracają uwagę nie tylko na jedzenie w spokoju i małymi kęsami, unikają żywności przetworzonej, przestrzegają pory posiłków i różnorodności posiłków. Ważną rolę w posiłkach Azjatów odgrywają zupy i inne, płynne ciepłe posiłki, ponieważ ciepło zwiększa aktywność trawienną enzymów. Zapewne trudne będzie naśladowanie Azjatów, ze wszystkimi ich zasadami, ale od czegoś trzeba zacząć.
Zatem, przy najbliższym zaplanowaniu posiłku, pomyślmy nie tylko o tym, co zjemy, ale także, w jaki sposób zapewnimy sobie dobre warunki do tego, żeby zjeść w spokoju i o właściwej porze dnia. Organizm na pewno odwdzięczy się nam za takie traktowanie!